Hírek
2012. Július 03. 11:11, kedd |
Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség
A rendészeti változásokhoz politikai konszenzus szükséges
A rendészet és közigazgatás viszonya érdekes kérdés, egyik a másikból alakult ki, feltételezik egymást, mégsem teljesen azonosak vagy összekeverendőek. Dr. Finszter Géza professzor a Rádió Orient műsorában bemutatta a rendőrség kialakítását Magyarországon, és arról is nyilatkozott, hogyan képzel el egy ideális szervezeti átalakulást.
A közigazgatás a társadalom olyan igényeit elégíti ki, amiket sem az egyes emberek, sem a kisebb közösségek sem képesek ellátni önmagukban. Bizonyos társadalmi problémákat csak professzionális hivatalnoki segédlettel lehet megoldani, és szükség van a gondoskodó államra is. A közigazgatás tehát szolgáltatás, és első modern formája a rendészeti közigazgatás volt. A közbiztonság volt az első olyan felmerülő problémája a 17-18. század változó világának, amit a modernitás, a piaci szükségletek hívtak életre, hiszen a városkapukat meg kellett nyitni, a közösségek nem maradhattak önfenntartók. Ezzel azonban összeomlott a közösségek belső mechanizmusa, ami az önvédelmen alapult. A nagy városok rendészetét professzionális módon kellett szavatolni-szólt a történelmi előzményekről is Prof.Dr. Finszter Géza az MTA doktora.
Magyarországon már a 19. század végén óriási változáson ment keresztül a közjog, létrehozva egy olyan jogi kultúrát, amit azóta sem sikerült újra elérnünk. Létrejött egy korszerű, modern jogállami rendőrség, amely centralizált, integráns részévé vált az akkori közigazgatásnak, és magas szakmai hozzáértéssel művelték. Mintaszerű rendőrség lehetett volna, azonban az ország nem tudott megszabadulni a feudalizmus hagyományaitól, a szervezet emberi jogokhoz való kapcsolata nem volt megfelelő. A rendészet értékrendjének csúcsán nem az egyes ember méltósága helyezkedett el, a rendőrség tekintélyelvű volt. Míg a nyugati államok rendőrségei a második világháború után olyan reformintézkedéseket hajtottak végre, amivel új értékrendet teremtettek a rendőri gyakorlatban is. Ezzel szemben Magyarországon tipikus diktatórikus, agyonmilitarizált rendszer épült ki, és negyven éven keresztül így is működött.
A társadalmak olyan rapid módon változnak, hogy egy konzervatív, a változásra reagálni képtelen szervezet halálra van ítélve. Ehhez azonban politikai konszenzus kellene, hiszen a stratégiák véghezviteléhez öt-tíz-tizenöt éves távlatok szükségesek. Franciaországban ezt a rendőrségi modernizáció törvénybe iktatásával érték el, így a változó politikai hatalom minden esetben életben tartja a stratégiát- mondta a téma szakértője a közigazgatási rádió műsorában.
A professzor hangsúlyozta: egy ilyen hosszú távú tervet a közigazgatással, ezen belül az önkormányzati igazgatással és az igazságügyi reformmal is harmóniába kell hozni. Ha a rendészeti igazgatás nagyon eltávolodott a civil közigazgatástól, akkor vissza kell terelni oda. A rendőrségnek három különböző típusa van, feladatok szerint: bűnügyi rendőrség, karhatalmi rendőrség, és közrendi szolgálatot ellátó rendőrség. Ezek minőségi különbségek, az eltérő funkciókra pedig jelenleg egységes szervezetet erőltetünk. A változás hosszú folyamatára lenne szükség: nem csupán ötletekre, hanem előrelátó, gondos terveke, és azok pontos végrehajtására, a megfelelő szervezeti struktúra eléréséhez.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 21. 07:51, csütörtök | Belföld
Szijjártó Péter: Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari cége hazánkban építi fel az első gyárát a régióban
Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari cége Magyarországon építi fel első közép-európai gyárát, kétszáz új munkahelyet teremtve ezzel Dunavarsányban - jelentette be szerdán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Budapesten.
2024. November 21. 07:49, csütörtök | Belföld
David Pressman bejelentette távozását
A liberális demokrácia védelmének fontosságáról tartott beszédet David Pressman budapesti amerikai nagykövet, akinek mandátuma január közepén jár le.
2024. November 20. 07:39, szerda | Belföld
Pintér Sándor: az elmúlt két évben több mint kilencven intézkedés segítette az egészségügy jobbítását
Az egészségügy jobbítását több mint kilencven intézkedés segítette az elmúlt két évben - mondta Pintér Sándor belügyminiszter a Magyar Kórházszövetség és a Medicina Fórum közös konferenciáján kedden Budapesten.
2024. November 19. 07:56, kedd | Belföld
Gyulay Zsolt: elsősorban elköteleződés, konszenzus kell az olimpiarendezéshez
Elsősorban el kellene köteleződni, társadalmi konszenzusnak kellene kialakulnia ahhoz, hogy Budapest, illetve Magyarország egyszer olimpiát rendezhessen