Városlista
2025. november 6, csütörtök - Lénárd

Hírek

2011. November 13. 07:13, vasárnap | Belföld
Forrás: mno.hu/MTI

Bőrsejtekből hoztak létre immunsejteket

Bőrsejtekből hoztak létre immunsejteket

Bőrsejtekből kiindulva sikerült laboratóriumban létrehozni olyan immunsejteket, amelyek felhasználhatók a daganatos sejtek elleni harcban – ismertette oxfordi kutatók eredményét a BBC hírportálja.

Az emberi test saját immunrendszere erejének felhasználása új utat nyithat a rák elleni küzdelemben. Az elsőként a Gene Therapy című szakfolyóiratban közzétett tanulmányban az immunrendszer úgynevezett dendritikus sejtjeire összpontosítottak. Ezek a csontvelőben kifejlődő sejtek a fehérvérsejtek mindössze ezredrészét teszik ki, és az elsők között találkoznak a szervezetet megtámadó kórokozókkal, ezért az immunválasz elindításában kulcsszerepet töltenek be.

Éretlen állapotukban ezek a sejtek még nem szakosodnak egy bizonyos típusú ellenségre. Amikor azonban elfognak például egy tumormarkert, feldolgozzák, megsemmisítik és jellemző darabkáit „felmutatják” membránjukon. Az antigének ilyen „bemutatása” közli az immunrendszer felelős sejtjeivel, hogy milyen típusú sejteket vegyenek célba.

Paul Fairchild, az Oxfordi Őssejt Intézet munkatársa elmondta, hogy kutatócsoportja az őssejt-technológia eredményeit használta fel, amikor páciensek bőréből új dendritikus sejteket hoztak létre. Utóbbiak a melanoma sejtjei ellen irányuló támadást váltották ki a Melan-A jelű marker felhasználásával. A laboratóriumi kísérletekben a dendritikus sejtek egyaránt képesek voltak aktiválni az antitesteket gyártó és a ráksejteket ölő immunsejteket.

Címkék: őssejt, kutatók

Ezek érdekelhetnek még

2025. November 06. 07:35, csütörtök | Belföld

Belügyminisztérium: idén mintegy 66 ezer ember vett részt közfoglalkoztatásban

Idén mintegy 66 ezer ember vett részt országszerte közfoglalkoztatási programokban, így a közfoglalkoztatás tovább erősítette szerepét a társadalmi integrációban és a munkaerőpiaci felkészítésben

2025. November 06. 07:35, csütörtök | Belföld

Roszatom: a Paks II. beruházás engedélyt kapott az első betonöntésre

Az Országos Atomenergia Hivatal kiadta azokat az engedélyeket, amelyek lehetővé teszik az első betonöntést az Paksi Atomerőmű 5. blokk nukleáris sziget épületeinek alaplemezébe

2025. November 06. 07:34, csütörtök | Belföld

Orbán Viktor: a washingtoni látogatás célja a Trump-kormányzattal történtő stratégiai-gazdasági együttműködés kialakítása

A Trump-kormányzattal történő stratégiai-gazdasági együttműködés kialakítását nevezte washingtoni látogatása céljának Orbán Viktor miniszterelnök szerdán a Facebook oldalára feltöltött videóban.

2025. November 04. 07:45, kedd | Belföld

Meteorológia: átlag közeli hőmérsékletű és száraz volt az október

Átlag közeli hőmérsékletű és száraz volt az október - közölte a HungaroMet Zrt. a honlapján hétfőn.