Városlista
2025. április 5, szombat - Vince

Hírek

2018. Március 08. 05:00, csütörtök | Külföld
Forrás: Bajnok Artúr, az MTI tudósítója jelenti:

Elkerülhetetlenül zavarok fognak keletkezni az EU-brit kereskedelemben

Elkerülhetetlenül zavarok fognak keletkezni az EU-brit kereskedelemben

Elkerülhetetlenül zavar fog keletkezni a kereskedelemben az Európai Unió és az Egyesült Királyság között, amennyiben a szigetország valóban elhagyja a belső piacot és a vámuniót

- jelentette ki szerdán Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke a jövőbeli kapcsolatrendszerre vonatkozó uniós tárgyalási irányelvek tervezetét ismertetve.

A dokumentumban, amelyet még el kell fogadniuk a bennmaradó tagállamoknak, leszögezték, hogy a huszonhetek a lehető legszorosabb viszonyt szeretnék kialakítani a jövőben az Egyesült Királysággal. Ugyanakkor - mint írták - számításba kell venni a brit kormány álláspontját, amely "korlátozza a jövőbeli kapcsolatok mélységét".

Tusk hangsúlyozta: a brit kiválást követően is szoros együttműködésre van szükség a terrorizmus és a nemzetközi bűnözés elleni harc, a kül- és biztonságpolitika, illetve a kutatás, az innováció, az oktatás és a kultúra terén. Emellett fontos, hogy elkerüljék a zavarokat a légi közlekedésben, ezért erről mielőbb meg kell kezdeni a tárgyalásokat - mondta.

"London álláspontjának ismeretében senkit nem érhet meglepetésként, hogy az egyetlen fennmaradó lehetséges modell egy szabadkereskedelmi megállapodás" - közölte, hozzáfűzve: reméli, hogy becsvágyó egyezmény fog születni, de ez akkor is mindössze egy kereskedelmi szerződés lesz.

Az uniós tervezetben azt javasolják, hogy a szerződés az áruk teljes körére terjedjen ki nulla százalékos vámmal, és "bizonyos mértékben" a szolgáltatásokra is.

Sajtóértekezletén Tusk rámutatott: "ez lesz az első olyan szabadkereskedelmi egyezmény a történelemben, amelynek nyomán lazulnak, nem pedig erősödnek a gazdasági kötelékek". Mint mondta, a felek mindegyike számára bonyolultabb és költségesebb lesz a kereskedés, mint jelenleg.

A tanács elnöke végezetül kiemelte, hogy a jövőbeli megállapodásban foglalt jogoknak és kötelezettségeknek mindenképpen egyensúlyban kell lenniük. Nem lehetséges olyan szintű hozzáférést biztosítani a belső piachoz, mint Norvégia esetében, ha az Egyesült Királyság pusztán olyan kötelezettségeket vállal, mint Kanada - jelentette ki. Emellett az is kizárt, hogy a belső piacnak csak bizonyos, számára előnyös elemeit fogadja el a szigetország - tette hozzá.



Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke később sajtótájékoztatót tartott, és elmondta, a képviselőtestület jövő héten fog szavazni egy frissen beterjesztett, ötpárti határozattervezetről, amelyben az EP meghatározza a jövőbeli kapcsolatrendszerre vonatkozó elképzeléseit.

Kijelentette, a lehető legszorosabb viszonyra törekszenek, de a brit álláspont miatt kizárólag egy szabadkereskedelmi egyezmény jöhet szóba. Hozzátette, ez lehet ugyan "mélyebb" a Japánnal vagy Kanadával kötött szerződésnél, a modellt azonban ezek a megállapodások jelentik.

Guy Verhofstadt, az EP Brexit-ügyi főtárgyalója leszögezte, hogy számukra a legfontosabb az állampolgárok jogainak megőrzése, ugyanis nem lehet különbséget tenni az alapján az uniós polgárok között, hogy még az EU-tagság jövő évi megszűnése előtt vagy csak az azt követő átmeneti időszakban érkeztek az Egyesült Királyságba.

Címkék: brexit, brit, eu, kereskedelem, unió

Ezek érdekelhetnek még

2025. Április 04. 07:57, péntek | Külföld

Leminősítette Kínát a Fitch Ratings

2025. Április 04. 07:53, péntek | Külföld

Több százan vonultak fel Kolozsváron egy magyar fiatal bántalmazása ellen tiltakozva

Több százan vonultak fel csütörtökön este Kolozsváron egy magyar fiatal hétfőn este elkövetett bántalmazása ellen tiltakozva.

2025. Április 02. 07:40, szerda | Külföld

Fehér Ház: az elnöki aláírást követően azonnal hatályba lép az új amerikai vámrendszer

Az elnöki aláírást követően azonnal hatályba lép az új amerikai vámrendszer, már szerdán - közölte a Fehér Ház szóvivője kedden újságírók előtt.