Városlista
2025. november 6, csütörtök - Lénárd

Hírek

2020. December 05. 15:01, szombat | Belföld
Forrás: mti - illusztráció: mti

Hétfőtől elérhetőek a 2021-es éves autópálya-matricák

Hétfőtől elérhetőek a 2021-es éves autópálya-matricák

A 2021-es éves országos és megyei autópálya-matricák 2020. december 7-től elérhetőek a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. (NÚSZ) saját értékesítési felületén,

ügyfélszolgálati irodáiban és viszonteladó partnereinél, a 2020-re váltott ugyanilyen típusú vignetták 2021. január 31-ig biztosítanak úthasználati jogosultságot a hazai díjköteles gyorsforgalmi utakon - közölte a szolgáltató pénteken az MTI-vel.

Ismertetik, hogy a 2021. évre érvényes éves országos és megyei autópálya-matricák érvényességi ideje 2021. január 1-jén indul, és érvényességük 2022. január 31-én jár le, azaz azokat 13 hónapon keresztül lehet használni.

A NÚSZ adatai szerint az éves e-matricák elővásárlása egyre népszerűbb az utazóközönség körében. Míg 2018 decemberében bő 120 ezer, 2019 utolsó hónapjában már több mint 144 ezer éves e-matrica kelt el az érvényességi idő kezdete előtt. Ez a tavalyi elővásárlási időszakban közel 20 százalékos növekedést jelentett az egy évvel korábbi adatokhoz képest. A 2019 év végi elővásárlások során az éves országos jogosultságból több mint 56 ezer, a megyei e-matricákból pedig mintegy 88 ezer darabot szereztek be az úthasználók.

A kialakult járványhelyzetre tekintettel az e-matrica vásárláshoz a NÚSZ Zrt. elsősorban a saját, mobiltelefonra optimalizált elektronikus értékesítési felületét, az ematrica.nemzetiutdij.hu oldalt ajánlja. Az itt történő vásárlások után nem kell kényelmi díjat fizetni, a jármű adatait csak egyszer kell megadni, így a későbbi vásárlások alkalmával a tévesztések - például rendszámelírás - esélye nullára csökken, és még a vásárlást igazoló bizonylatot sem kell megőrizni 2 évig - írják a közleményben.

Bartal Tamás, a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató (NÚSZ) Zrt. vezérigazgatója a közleményben elmondta, először 2016-ban vezették be az elővásárlás lehetőségét, annak érdekében, hogy minél többen el tudják kerülni az értékesítőhelyeken januárban jellemző tumultust és felesleges várakozást.

Egy nemrég kihirdetett törvénymódosítás értelmében 2021-től kezdődően az útdíjak évente automatikusan inflációkövetéssel drágulnak.

A NÚSZ honlapján közzétett tájékoztatás szerint a személygépkocsikra (D1 díjkategória) jövőre az éves országos autópálya-matrica 44 660 forintba, az éves megyénkénti 5200 forintba, a tíznapos 3640 forintba, a havi 4970 forintba kerül.

A D2 díjkategóriában - 7-nél több személy szállítására alkalmas jármű, tehergépkocsi 3,5 tonnáig és lakókocsi - a 2021-re érvényes éves e-matrica ára szintén 44 660 forint, míg a megyei 10 390 forint. A B2 kategóriába tartozó járműveknél (buszok) az éves autópálya-matricáért 207 770 forintot kell fizetni.

A jogosulatlan úthasználat után fizetendő pótdíj, amely ugyancsak az infláció mértékével nőtt, 60 napon belüli fizetés esetén 15 460, azon túl 61 820 forint a D1, D2 kategóriában, 69 540 és 278 140 forint a B2 kategóriában.

Ezek érdekelhetnek még

2025. November 06. 07:35, csütörtök | Belföld

Belügyminisztérium: idén mintegy 66 ezer ember vett részt közfoglalkoztatásban

Idén mintegy 66 ezer ember vett részt országszerte közfoglalkoztatási programokban, így a közfoglalkoztatás tovább erősítette szerepét a társadalmi integrációban és a munkaerőpiaci felkészítésben

2025. November 06. 07:35, csütörtök | Belföld

Roszatom: a Paks II. beruházás engedélyt kapott az első betonöntésre

Az Országos Atomenergia Hivatal kiadta azokat az engedélyeket, amelyek lehetővé teszik az első betonöntést az Paksi Atomerőmű 5. blokk nukleáris sziget épületeinek alaplemezébe

2025. November 06. 07:34, csütörtök | Belföld

Orbán Viktor: a washingtoni látogatás célja a Trump-kormányzattal történtő stratégiai-gazdasági együttműködés kialakítása

A Trump-kormányzattal történő stratégiai-gazdasági együttműködés kialakítását nevezte washingtoni látogatása céljának Orbán Viktor miniszterelnök szerdán a Facebook oldalára feltöltött videóban.

2025. November 04. 07:45, kedd | Belföld

Meteorológia: átlag közeli hőmérsékletű és száraz volt az október

Átlag közeli hőmérsékletű és száraz volt az október - közölte a HungaroMet Zrt. a honlapján hétfőn.