Városlista
2026. május 8, péntek - Mihály

Hírek

2016. Szeptember 24. 05:00, szombat | Életmód
Forrás: mti

Huszonöt éve végezték el az első veseátültetést Debrecenben

Huszonöt éve végezték el az első veseátültetést Debrecenben

Huszonöt évvel ezelőtt végezték el az első veseátültetést a debreceni 1. számú belgyógyászati klinikán, ebből az alkalomból tudományos ülést rendeztek pénteken a Debreceni Akadémiai Bizottság (DAB) székházában.

Asztalos László nyugalmazott főorvos, aki 1991. június 27-én hajtotta végre az első kadáver donoros (halott szervét felhasználó) veseátültetést és 2013-ig vezette a helyi transzplantációs tanszéket, felidézte: az 1980-as években emelkedett a veseelégtelenségben szenvedő betegek száma, s ezzel nőtt a vesepótló kezelések és a transzplantáció iránti igény.

Vezetésével 2013-ig több mint nyolcszáz ilyen beavatkozást végeztek el, s 2010 márciusában megtörtént az első élő donoros veseátültetés is Debrecenben - ismertette a főorvos.

Nemes Balázs, a tanszék jelenlegi vezetője elmondta: tavaly 62 volt, az idén várhatóan 50 veseátültetés lesz a debreceni klinikán, s jövő tavasszal, az ezredik vesetranszplantációt követően nemzetközi tudományos ülés keretében értékelik majd a szervátültetés hazai és külföldi helyzetét.

Magyarországon egyébként - tette hozzá - évente összesen 350 veseátültetést végeznek el, az általános várakozási idő három és fél év - tette hozzá az MTI érdeklődésére.

Damjanovich László egyetemi tanár, a Debreceni Egyetem (DE) sebészeti intézetének igazgatója kiemelte, hogy az Auguszta klinikai tömbben, a szívsebészet mellett két új transzplantációs műtőt alakítottak ki, a betegek kezelését pedig korszerű körülmények között négy dializáló állomáson, egyágyas kórtermekben végzik.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Május 07. 15:00, csütörtök | Életmód

Velencei Biennálé - Megnyílt a magyar pavilon kiállítása

Megnyílt a 61. Nemzetközi Velencei Képzőművészeti Biennálé magyar pavilonja, amely Koronczi Endre Pneuma Cosmic (Kozmikus lehelet) című kiállítását mutatja be. A tárlatot május 9-től láthatja a közönség.

2026. Május 07. 07:17, csütörtök | Életmód

Érettségi - Pedagógusok: barátságos feladatokat kaptak a diákok történelemből

Ismert témákat, barátságos, jól megoldható feladatokat kaptak a diákok a szerdai történelem érettségin - így nyilatkoztak az MTI által megkérdezett szaktanárok a középszintű írásbeli dolgozatról.

2026. Május 06. 14:00, szerda | Életmód

Csökkentenék az óriásplakátok számát

Karácsony Gergely: a főváros kész tárgyalni az új kormánnyal az óriásplakátok számának csökkentése érdekében.

2026. Május 06. 07:15, szerda | Életmód

Érettségi - Pedagógusok: átlagos nehézségű volt a matekérettségi

Átlagos nehézségű volt a matematikaírásbeli érettségi feladatlap, amely jól lefedte a tanult témákat - így nyilatkoztak az MTI által megkérdezett szaktanárok a keddi írásbeli vizsgáról.