Hírek
2011. December 29. 15:06, csütörtök |
Belföld
Forrás: mno.hu/MSNBC
Új sziget képződött a Vörös-tengerben
Új „lakója” van a Vörös-tengernek: egy füstölgő sziget.
A sziget a hónap elején jött létre egy vad kitörés következtében. Mivel laza vulkáni törmelékből áll, így valószínűleg nem lesz hosszú életű.
A híradások szerint a halászok 90 láb (30 méter) magasra feltörő lávaszökőkutakat láttak december 19-én. Erik Klemetti, az ohiói egyetem vulkanológusa szerint ezen a napon kezdődhetett a kitörés.
A rákövetkező napon hamuoszlopokat figyeltek meg a helyszínen a NASA Terra és Aqua műholdjainak MODIS (Mérsékelt Felbontású Képalkotó Spektrodiaméter) készülékei. Az Aqua ózonnyomkövető készüléke emelkedett kén-dioxid-szintet mutatott, ami szintén alátámasztja a kitörés elméletét. December 23-ra pedig egy új szigetnek kinéző képződmény jelent meg Jemen nyugati partjainál a Vörös-tengerben.
A vulkáni tevékenységre a Zubair-csoport mentén került sor, ami kis szigetek csoportja, melyek nagyjából északnyugat-délkelet irányban terülnek el. A szigetek egy pajzsvulkánból alakultak ki és emelkedtek a tengerszint felé.
A szigetek sokszor tünékenyek, mivel ezek általában laza vulkáni törmelékből állnak, így a hullámzás nagyon gyorsan pusztítja őket.
Az újonnan kialakuló szigetek nem szokatlanok. Többek között ilyen sziget az Izland melletti Surtsey, de észleltek ilyeneket az indonéziai Krakatau kalderájában (Anak Krakatau), valamint Tongánál (Hunga Tonga-Hunga Ha'apai).

Ezek érdekelhetnek még
2026. Május 07. 16:00, csütörtök | Belföld
NAV: csaknem 1,7 millióan adták be szja-bevallásukat
Már csak két hét van hátra, május 20-ig kell beadni az szja-bevallást, amit eddig 1,7 millióan tettek meg
2026. Május 07. 13:00, csütörtök | Belföld
Elemzők: márciusban meglepően megélénkült az ipari termelés
Az ipari termelés márciusi adata pozitív meglepetést hozott, és különösen fontos, hogy széles bázisra épült - emelték ki az MTI-nek nyilatkozó elemzők.
2026. Május 07. 11:00, csütörtök | Belföld
Lemondott a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke
Országgyűlési feladataira hivatkozva lemondott a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke. Papp Zsolt ezt a közösségi oldalán jelentette be.
2026. Május 07. 09:00, csütörtök | Belföld
Vitézy Dávid: vissza kell adni az önkormányzatok jogköreit saját városképük védelmére
Ahol csak lehet, a Tisza programjával összhangban vissza kell adni az önkormányzatok jogköreit a saját városképük védelmére

