Hírek
2011. Augusztus 07. 07:13, vasárnap |
Külföld
Forrás: HírTV
Megrendült a bizalom: az emberek szabadulnának a függőségtől
A biztonságos atomenergia kihívásáról beszélt a japán miniszterelnök a hirosimai atombomba-támadás 66. évfordulóján.
Az áldozatokra emlékező szertartáson Kan Naoto kijelentette: a fukusimai erőmű márciusi balesete megerősítette abban, hogy Japánnak meg kell szüntetnie az atomenergiától való függését.
Japánra 1945-ben két atombombát is ledobtak, augusztus 6-án Hirosimára, három nappal később pedig Nagaszakira. A németek oldalán harcoló szigetország hat nappal később kapitulált. Helyi idő szerint 8 óra 15 perckor Hirosimában megállt az élet egy percre. 66 évvel ezelőtt ezen a napon, ebben az időpontban dobták le azt az atombombát, amely robbanásával 100 ezer ember azonnali halálát okozta. A sugárzás azóta további tízezrek életét követelte. Az emlékező szertartásokon minden évben elhelyezik azok neveit az emlékműben, akik az előző évben haltak meg a bomba utóhatásai miatt.
A történtek után Japán nem fordult el az atomenergiától, sőt. Igaz, csak békés célokra használják, de ez az ország harmadik legnagyobb energiaforrása. A békés jellemzőt azonban a márciusi hármas katasztrófa megkérdőjelezte.
„Figyelmesen szeretnénk kivizsgálni a baleset részleteit, és garantálni a biztonságot, alapintézkedéseket bevezetni, ugyanakkor csökkenteni az atomenergiától való függést, hogy eljussunk egy olyan társadalomhoz, amely nem a nukleáris energiára épül” – fejtette ki Kan Naoto.
Hirosima polgármestere szerint is ideje változtatni, és támogatni a tokiói törekvéseket. Évtizedek óta először fordult elő, hogy a megemlékezésen az atomenergia felhasználása ellen szólalt fel a város első embere.
Matsui Kazumi úgy fogalmazott: „A fukusimai erőmű balesete és a sugárzás jelenleg is észlelhető veszélye hihetetlen mértékű feszültséget okozott az érintett területeken, és azokon kívül is. Az emberek atomenergiába vetett bizalma megrendült.” Hozzátette: „a márciusi katasztrófa utáni képek mindenkiben felidézték az atombombák pusztításának emlékét”.
A szigetország lakossága támogatja a kormány elképzeléseit. A közvélemény-kutatások szerint március óta 70 százalékuk áll ki az atomenergia-mentes Japán mellett. Több városban még annak árán is leállítanák a reaktorokat, hogy az - legalábbis átmenetileg - gondokat okozna az áramellátásban. (pr)
hírTV
Ezek érdekelhetnek még
2026. Március 23. 10:00, hétfő | Külföld
Szlovénia vasárnaptól korlátozza a tankolható üzemanyag mennyiségét
A szlovén kormány vasárnaptól korlátozza a benzinkutakon tankolható üzemanyag mennyiségét a megnövekedett kereslet miatt - jelentette be a kabinet.
2026. Március 23. 09:00, hétfő | Külföld
NATO-főtitkár: több mint húsz ország csatlakozott a Hormuzi-szoros biztonságáról szóló tervhez
2026. Március 22. 15:00, vasárnap | Külföld
Óriási tüntetést tartottak Prágában a Babis-kormány ellen
Andrej Babis (ANO) vezette hárompárti koalíciós kormány politikája ellen tiltakoztak Prágában.
2026. Március 21. 14:00, szombat | Külföld
Donald Trump: az Egyesült Államok katonai értelemben már győzött
Donald Trump amerikai elnök szerint az iráni konfliktust katonai értelemben már megnyerte az Egyesült Államok, a NATO szövetségesek pedig nem akartak csatlakozni az iráni atomfenyegetés kiiktatásához.

