Hírek
2012. Július 21. 11:33, szombat |
Belföld
Forrás: MTI
Nanorészecskékkel a hepatitisz C-vírus ellen
Olyan nanorészecskéket sikerült kifejleszteniük amerikai kutatóknak, amelyek 100 százalékos hatékonysággal semmisítették meg a hepatitisz C-vírusokat a laboratóriumi tesztekben.
A nanozim nevet kapott részecske aranyszemcséből és a felszínére felvitt két biológiai hatóanyagból áll - írták közleményükben a Floridai Egyetem kutatói (http://news.ufl.edu/2012/07/16/nanobot).
Az egyik biológiai komponens egy enzim, amely megtámadja és elpusztítja a betegséget okozó fehérje létrehozásához nélkülözhetetlen mRNS-t. A másik biológiai alkotórész egy olyan oligonukleotid, amely képes azonosítani a betegséget okozó fehérjét, és jelet küld az enzimnek, hogy pusztítsa el.
A nanorészecskék működésének alapját az képezi, hogy lemásolja az RNS interferencia elnevezésű biológiai folyamatot, amelyet laboratóriumban már a HIV-vírus ellen is hatékonyan vetettek be kutatók. Charles Cao és Chen Liu eredményéről az amerikai tudományos akadémia folyóirata, a PNAS online kiadásában számolt be.
Világszerte mintegy 170 millió hepatitisz C vírusfertőzött van, akiknek azzal kell szembenézniük, hogy egyre rosszabbodó májgyulladás, vagy akár májrák alakulhat ki náluk. Korábban a fertőzés leggyakoribb forrása a nem megfelelően ellenőrzött vérkészítmény volt, ma már inkább a drogfogyasztás közben közösen használt tű vagy a védekezés nélküli szex a jellemző.
Jelenleg nincs vakcina a hepatitisz C ellen, a legtöbb vírusfertőzött tünetmentesen él évekig, ezért sokszor túl későn kezdik meg náluk a ma használatos, két komponensű (peginterferon és ribavirin hatóanyagú) kezelést.
Ezek érdekelhetnek még
2025. November 06. 07:35, csütörtök | Belföld
Belügyminisztérium: idén mintegy 66 ezer ember vett részt közfoglalkoztatásban
Idén mintegy 66 ezer ember vett részt országszerte közfoglalkoztatási programokban, így a közfoglalkoztatás tovább erősítette szerepét a társadalmi integrációban és a munkaerőpiaci felkészítésben
2025. November 06. 07:35, csütörtök | Belföld
Roszatom: a Paks II. beruházás engedélyt kapott az első betonöntésre
Az Országos Atomenergia Hivatal kiadta azokat az engedélyeket, amelyek lehetővé teszik az első betonöntést az Paksi Atomerőmű 5. blokk nukleáris sziget épületeinek alaplemezébe
2025. November 06. 07:34, csütörtök | Belföld
Orbán Viktor: a washingtoni látogatás célja a Trump-kormányzattal történtő stratégiai-gazdasági együttműködés kialakítása
A Trump-kormányzattal történő stratégiai-gazdasági együttműködés kialakítását nevezte washingtoni látogatása céljának Orbán Viktor miniszterelnök szerdán a Facebook oldalára feltöltött videóban.
2025. November 04. 07:45, kedd | Belföld
Meteorológia: átlag közeli hőmérsékletű és száraz volt az október
Átlag közeli hőmérsékletű és száraz volt az október - közölte a HungaroMet Zrt. a honlapján hétfőn.

