Városlista
2025. november 6, csütörtök - Lénárd

Hírek

2011. December 31. 06:53, szombat | Belföld
Forrás: mno.hu/MTI

Érdemes lesz szerdán az égre nézni

Érdemes lesz szerdán az égre nézni

Az év első meteorraja, a Quadrantidák január 4-én, szerdán tetőzik.

A rajt 1825-ben fedezte fel Antonio Brucalassi olasz csillagász. Azért nevezték el Quadrantidáknak, mert a 19. században némely csillagatlaszban a Hercules, Bootes (Ökörhajcsár), valamint a Draco (Sárkány) csillagképek között volt még egy konstelláció, amelyet Quadrans Muralisnak neveztek. Utóbbi viszont a korai asztronómusok egyik mérőeszköze, a csillagidő és a csillagok delelésének mérésére szolgáló fali kvadráns után kapta a nevét – olvasható a Space.com hírei között.

A legutóbbi évekig úgy gondolták, hogy a Quadrantidák egy régi, pályáján nagyon szétszóródott áramlat. Néhány évvel ezelőtt újra elvégzett elemzés eredményeként azonban ma már inkább egy fiatal, mindössze 500 éves rajnak tekintik. Szülőüstökösének azt a kométát tartják, amelyet 1490-ben figyeltek meg kínai, koreai és japán csillagászok.

Míg 2011-ben az összes látványos meteorraj teleholdkor érkezett, a Quadrantidák az újholdfázisra esnek, tehát égi kísérőnk fénye nem homályosítja el a januári csillaghullást.

Címkék: csillagászat, meteor

Ezek érdekelhetnek még

2025. November 06. 07:35, csütörtök | Belföld

Belügyminisztérium: idén mintegy 66 ezer ember vett részt közfoglalkoztatásban

Idén mintegy 66 ezer ember vett részt országszerte közfoglalkoztatási programokban, így a közfoglalkoztatás tovább erősítette szerepét a társadalmi integrációban és a munkaerőpiaci felkészítésben

2025. November 06. 07:35, csütörtök | Belföld

Roszatom: a Paks II. beruházás engedélyt kapott az első betonöntésre

Az Országos Atomenergia Hivatal kiadta azokat az engedélyeket, amelyek lehetővé teszik az első betonöntést az Paksi Atomerőmű 5. blokk nukleáris sziget épületeinek alaplemezébe

2025. November 06. 07:34, csütörtök | Belföld

Orbán Viktor: a washingtoni látogatás célja a Trump-kormányzattal történtő stratégiai-gazdasági együttműködés kialakítása

A Trump-kormányzattal történő stratégiai-gazdasági együttműködés kialakítását nevezte washingtoni látogatása céljának Orbán Viktor miniszterelnök szerdán a Facebook oldalára feltöltött videóban.

2025. November 04. 07:45, kedd | Belföld

Meteorológia: átlag közeli hőmérsékletű és száraz volt az október

Átlag közeli hőmérsékletű és száraz volt az október - közölte a HungaroMet Zrt. a honlapján hétfőn.