Hírek
2017. Február 07. 07:43, kedd |
Belföld
Forrás: mti
Sok kémény világháborús harci gázt okád ki
Kedden egy társadalmi célú hirdetéssel folytatódik a Fűts okosan! kampány - mondta a Földművelésügyi Minisztérium (FM) környezetügyért felelős államtitkára hétfőn az M1 aktuális csatornának.
V. Németh Zsolt kifejtette: szeretnék eloszlatni azt a tévhitet, hogy a légszennyezést nagyobb részét a közlekedés és az ipar okozza. Ez már rég nincs így, a rendszerváltást követően a nagyipar leépült, az új üzemek korszerű berendezéseket kaptak, és a gépjárműpark is jelentősen javult. A levegő szennyezettségét ma már 70 százalékban a lakossági fűtés okozza.
Kitért arra is, hogy nem elég jó anyagot használni a tüzeléshez, az is fontos, hogy helyesen tüzeljenek. Úgy vélekedett, a légszennyezés nem szociális probléma, hanem ismerethiányból fakad. Ha csak a szociálisan rászorulók égetnének hulladékot, nagyságrendileg jobb lenne a levegő - mondta.
A kampány például felhívja a figyelmet arra is, hogyan kell begyújtani a kályhába. A lignit például olcsó, de tönkreteszi a fűtőberendezést, emellett az egyik legnagyobb okozója a kisméretű szálló pornak (PM10, 10 mikronnál kisebb részecske). Ha a pvc-t elégetik, foszgén kerül a levegőbe, amely az első világháborúban még harci gáz volt, ha pedig bútorlapot égetnek, formaldehid, amely rákkeltő anyag.
Ugyanaz az ember, aki nem öntene az élővízbe mérget, szemrebbenés nélkül pakolja a PET palackokat vagy a bálás ruhát vagy a bútorlapot a kazánjába - mondta az államtitkár.
Beszélt arról is, hogy a PM10 csökkentésére ágazatközi programja van a kormánynak, amelyre százmilliárdokat költenek. Ezt célozza a hőszigetelésre kiadott pénz vagy az autóbuszok cseréje. Hozzátette, meggyőződése, hogy néhány éven belül eljutnak a kis tüzelőberendezésekig, vagy a fűtőanyagok szabályozásáig. A tárca erre vonatkozóan egy anyagot készít, társadalmasítás előtt van egy jogszabály, amely szabályozni fogja a fűtőanyagok kéntartalmát és minimális fűtőértékét, hogy a kis tüzelőberendezésekben mit lehet elégetni.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 22. 14:00, hétfő | Belföld
Hőség - Hegedűs Zsolt: vigyázzunk magunkra és figyeljünk egymásra!
Vigyázzunk magunkra és figyeljünk egymásra! - erre kért mindenkit a hőség miatt az egészségügyi miniszter vasárnap, azt hangsúlyozva: ilyenkor a legfontosabb, hogy pótoljuk a folyadékot.
2026. Június 22. 14:00, hétfő | Belföld
Ruszin-Szendi Romulusz: a katonák döntöttek
2026. Június 22. 10:00, hétfő | Belföld
Háromra emelkedett a tótvázsonyi halálos autóbaleset áldozatainak száma
Háromra emelkedett a szombat éjjeli tótvázsonyi halálos autóbaleset áldozatainak száma, ketten a helyszínen vesztették életüket, egy ember pedig a kórházban hunyt el.

