Városlista
2025. december 23, kedd - Viktória

Hírek

2013. Június 20. 13:27, csütörtök | Belföld
Forrás: MTI

Sziget - Cipő-emlékkoncert a mínusz egyedik napon

Sziget - Cipő-emlékkoncert a mínusz egyedik napon

Az idén elhunyt dalszerző-énekes, Bódi László Cipő emlékére rendeznek koncertet a Sziget fesztivál mínusz egyedik napján. Augusztus 5-én több mint három órán át fognak szólni a Republic egykori frontemberének dalai a magyar könnyűzenei élet élvonalának közreműködésével.

A koncerten elhangzanak Cipő nagy slágerei, az est bevételéből a tervek szerint a nehéz sorsú zenészeket fogják segíteni valamilyen formában - mondta Gerendai Károly, a Sziget főszervezője a fellépők egy részének közreműködésével tartott csütörtöki budapesti sajtótájékoztatón.
Az augusztus 5-i Cipő-emlékkoncerten fellép a Bikini, Bródy János, ByeAlex, Charlie, az Első Emelet, Fenyő Miklós, a Compact Disco, Gerendás Péter, a Hooligans, Jávori Ferenc Fegya, Balázsovits Edit, Halász Judit, Keresztes Ildikó, Koncz Zsuzsa, a Magna Cum Laude, Müller Péter Sziámi, Nagy Feró, az Omega, a Pál Utcai Fiúk, Tolcsvay László, a United és természetesen a Republic. A koncertfolyam 19 órakor kezdődik, a felhangzó dalok mellett archív filmfelvételek lesznek láthatók a színpadon.
Gerendai Károly felidézte, hogy a Sziget fesztivál történetében nem először szentelnek egy-egy estet egy előadónak, és szomorú aktualitásra is volt már példa, amikor 2010-ben Cseh Tamás dalai szóltak különböző előadóktól. Utalt arra, hogy Cipő és a Republic is fellépett korábban a Sziget fesztiválon, legutóbb tavaly, A magyar dal napja-rendezvényen.
Bródy János a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy Cipő ösztönös tehetség volt, aki maradandó műveket alkotott. Szólt arról, hogy még jóval a Republic megalakulása előtt, harminc évvel ezelőtt a sárvári fiatal költők táborában ismerte meg Cipőt, aki ott lejátszotta neki zongorán néhány dalát. "Első budapesti fellépései az Egyetemi Színpadon voltak, az én estjeim előtt zongorán játszotta el néhány szerzeményét".
Abella Miklós, a Republic menedzsere beszámolt arról, hogy a Sziget mínusz egyedik napján a Cipő-emlékkoncerten a mintegy húszfős fellépői csapat felét a Republic tagjai fogják kísérni. Tolcsvay László el fogja énekelni a Kedves hazámat, Nagy Feró a Minden éjjel ugyanazt, Bródy János A csend beszél tovább című dalt, az Első Emelet pedig a Repül a bálnát.
Elhangzott, hogy a koncert hanganyaga lemezen is meg fog jelenni, a tervek szerint a közreműködők felajánlják jogdíjaikat az alapítvány javára, amely évente egy fiatal, tehetséges szövegírót segítene, illetve létrehoznának egy Cipő-díjat.
"Nehéz volt átélni az utolsó egy évet a már betegeskedő Cipővel. Az emlékkoncerten megpróbálunk még egyszer méltóképpen elköszönni tőle" - fogalmazott Boros Csaba, a Republic vezetője.
Bódi László Cipő, a Republic alapítója idén márciusban 47 éves korában hunyt el szívbetegségben. A pop és a rock határán működő Republic dallamos muzsikája, könnyen értelmezhető, ám szókimondó szövegei az első lemez, az 1990-ben kiadott Indul a mandula óta markánsan jelen voltak a magyar könnyűzenében. Legismertebb dalaik: Neked könnyű lehet, Repül a bálna, Ha itt lennél velem, A 67-es út, Kék és Narancssárga, Szállj el kismadár.
Az öttagú Republic számos szakmai elismerést kapott, 2010-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét is átvehették. Lemezeik nagy példányszámban fogytak, a legutóbbi album, a Bólints, Tibi! tavaly jelent meg. Cipő zenét írt mások mellett Koncz Zsuzsának és Halász Juditnak is; idén posztumusz Artisjus-díjat és Fonogram-díjat is kapott.
2008-ban az első magyar dal napját rendezték meg a Sziget fesztivál mínusz egyedik napján, 2009-ben Tankcsapda-koncert volt, 2010-ben a Kispál és a Borz búcsúzott el a közönségtől ezen a napon, 2011-ben Geszti Péter volt a főszereplő, tavaly pedig a Csík Zenekar.

Címkék: Kultúra-zene

Ezek érdekelhetnek még

2025. December 23. 08:57, kedd | Belföld

NGM: februárban egyszerre nagyobb összeget kapnak a nyugdíjasok

Amit vállaltunk, teljesítjük: 2026-ban is megőrizzük a nyugdíjak vásárlóértékét, februárban érkezik a 13. havi nyugdíj és a 14. havi nyugdíj első heti részlete - közölte hétfői közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM)

2025. December 23. 08:57, kedd | Belföld

NGM: idén is előrehozottan, karácsony előtt érkeznek a családtámogatási ellátások

A kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy a családok egyre több pénzből tudjanak gazdálkodni, hogy a karácsony az ünnep meghittségéről és valódi értékeiről szóljon.

2025. December 23. 08:55, kedd | Belföld

Fuvarozók tüntettek a tervezett útdíjemelés ellen Budapesten és környékén

Fuvarozók tüntetettek a tervezett útdíjemelés ellen hétfőn Budapesten és környékén, ez a rendőrség folyamatos tájékoztatása szerint időszakosan több helyen okozott torlódást, lassulást.

2025. December 23. 08:54, kedd | Belföld

Orbán Viktor: Háborúmentes karácsonyunk lesz

Egy háborúmentes karácsonyunk lesz, de a háborús veszély nem múlt el - figyelmeztetett Orbán Viktor miniszterelnök a TV2 Tények című műsorának különkiadásában hétfőn este.