Városlista
2026. június 23, kedd - Zoltán

Hírek

2012. Március 19. 07:05, hétfő | Belföld
Forrás: OrientPress

Tizennyolcan vehettek át Széchenyi-díjat a Parlamentben

Tizennyolcan vehettek át Széchenyi-díjat a Parlamentben

Tudós életpályája kiválóságának elismerésként tizenhét kutató vehette át a Széchenyi-díjat Magyarország köztársasági elnökétől a március 15-i nemzeti ünnep alkalmából rendezett díjátadón a Parlament kupolatermében.

A kiemelkedő magyar tudományos eredmények iránti társadalmi megbecsülés megnyilvánulásaként tizenkét akadémikus és az MTA öt doktora vehette át a tudományok, a kulturális és a művészeti alkotások, a kutatás, a gyógyítás illetve a műszaki fejlesztés terén elért kivételesen magas színvonalú eredményeiért a Széchenyi-díjat. Az elismerésben részesülők nemzetközileg is méltatott kimagasló tudományos munkájukért kapott kitüntetés egyúttal minden magyar állampolgár elismerését is hordozza.

Vizi E. Szilveszter, a Széchenyi-nagydíjat kapott akadémikus az agyműködés általa Oxfordban kidolgozott modelljével vált nemzetközileg ismertté; a – mások mellett Apáthy István, Lenhossék Mihály és Szentágothai János nevével fémjelzett, nagy hagyományokkal rendelkező – magyar idegtudomány világszintű művelőjeként, valamint a tudományos közélet értékteremtő alakjaként szerzett megbecsülést határon innen és határon túl.

Magyarország Köztársasági Elnökétől – a Miniszterelnök előterjesztésére – nemzeti ünnepünk, március 15-e, az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc kezdetének, a modern parlamentáris Magyarország megszületésének napja alkalmából Széchenyi-díjat kapott:

Arató Péter villamosmérnök, informatikus, az MTA rendes tagja,

Barnabás Beáta biológus, az MTA levelező tagja,

Fritz József matematikus, az MTA rendes tagja,

Harmathy Attila jogász, az MTA rendes tagja,

Horváth Dezső fizikus, az MTA doktora,

Kollár László kémikus, az MTA doktora,

Kondorosi Éva biológus, az MTA levelező tagja,

Kulcsár Szabó Ernő irodalomtörténész, az MTA rendes tagja,

Miskolczy Ambrus történész, az MTA doktora,

Nusser Zoltán agykutató, az MTA levelező tagja,

Rihmer Zoltán pszichiáter, az MTA doktora,

Róna-Tas András nyelvész, orientalista, az MTA rendes tagja,

Rosivall László orvos, az MTA doktora,

Szemerédi Endre matematikus, az MTA rendes tagja,

Vécsei László orvos, az MTA rendes tagja,

Zalai Ernő közgazdász, az MTA rendes tagja,

valamint Gonda János Erkel Ferenc-díjas zenetörténész, zongoraművész.


A 2012. évi Széchenyi-díjasokról részletes összeállítás olvasható a Magyar Tudományos Akadémia weboldalán, az mta.hu-n.

OrientPress Hírügynökség

Ezek érdekelhetnek még

2026. Június 22. 14:00, hétfő | Belföld

Hőség - Hegedűs Zsolt: vigyázzunk magunkra és figyeljünk egymásra!

Vigyázzunk magunkra és figyeljünk egymásra! - erre kért mindenkit a hőség miatt az egészségügyi miniszter vasárnap, azt hangsúlyozva: ilyenkor a legfontosabb, hogy pótoljuk a folyadékot.

2026. Június 22. 14:00, hétfő | Belföld

Ruszin-Szendi Romulusz: a katonák döntöttek

2026. Június 22. 10:00, hétfő | Belföld

Háromra emelkedett a tótvázsonyi halálos autóbaleset áldozatainak száma

Háromra emelkedett a szombat éjjeli tótvázsonyi halálos autóbaleset áldozatainak száma, ketten a helyszínen vesztették életüket, egy ember pedig a kórházban hunyt el.