Hírek
2020. Március 03. 07:36, kedd |
Külföld
Forrás: Járai Judit, az MTI tudósítója jelenti - illusztráció: pixabay
Törvényjavaslatot fogadott el az ízesített e-cigaretták árusítási tilalmáról az amerikai képviselőház
Az amerikai képviselőház hétfőn 213:195 arányban törvényjavaslatot fogadott el az ízesített e-cigaretták árusítási tilalmáról.
A törvényjavaslat nem csupán az ízesített elektronikus cigaretták, hanem más ízesített dohányipari termékek, köztük a mentolos cigaretták forgalmazását is betiltja. Egyben új jövedéki adót vet ki a nikotinra.
A törvényjavaslatot többségében demokrata párti törvényhozók támogatták, azzal érvelve, hogy gátat kell vetni a fiatal nemzedékek körében egyre elterjedtebb - és súlyosan agy-, tüdő- és érkárosító hatású - ízesített e-cigaretták térhódításának. Egy nemrégiben készült kormányzati felmerés szerint minden negyedik középiskolás szív ízesített e-cigarettát.
Tavaly a kongresszus elfogadott egy törvényt, amelynek értelmében felemelték a dohánytermékek - köztük az e-cigaretták - vásárlásához előírt korhatárt 18 évről 21 évre. A kormányzat pedig az idén év elején betiltotta a gyümölcsös, cukorkaízű, mentolos és más ízesítésű, kis utántöltős e-cigaretták forgalmazását.
A hétfőn elfogadott tervezetet azonban a szenátus várhatóan leszavazza, ugyanis az a nagy utántöltős cigaretták adásvételét is megtiltaná. Ezzel egyes politikusok szerint "túl messzire megy".
Sajtóértesülések szerint az ízesített e-cigarettákat gyártó cégek eredményesen lobbiztak a törvényhozóknál a szigorítás, azaz a teljes betiltás ellen. A szavazás előtti törvényhozási vitákról szóló sajtótudósítások arról is beszámoltak, hogy a Kongresszusi Fekete Caucus, vagyis a kongresszus afroamerikai politikusokból álló csoportja szerint a mentolos cigaretták betiltása különösen sújtaná az afroamerikaiakat. A fekete amerikaiak ugyanis sokkal nagyobb arányban szívnak mentolos cigarettát, mint a nem afroamerikaiak. "Egy olyan tiltás, amely a mentolos ízesítésű cigarettákat veszi célba, de figyelmen kívül hagy más, prémium minőségű dohánytermékeket, feleslegesen terheli meg a fekete közösséget" - nyilatkozott Yvette Clarke brooklyni képviselő.
A törvényjavaslatról a szenátus várhatóan még a héten szavaz.
Ezek érdekelhetnek még
2025. December 22. 10:08, hétfő | Külföld
Az amerikai haderő az Iszlám Állam több tucat létesítménye ellen hajtott végre csapásokat Szíriában
Az Egyesült Államok hadereje több tucat, az Iszlám Állam terrorszervezethez tartozó célpont ellen hajtott végre csapásokat Szíriában – közölte washingtoni idő szerint pénteken este Pete Hegseth hadügyminiszter.
2025. December 20. 09:47, szombat | Külföld
Putyin: Oroszország kész befejezni a konfliktust, ha az okai megszűnnek
Oroszország készen áll és hajlandó véget vetni az ukrajnai konfliktusnak, ha a válság kiváltó okai megszűnnek - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök pénteki moszkvai évértékelő sajtótájékoztatóján.
2025. December 18. 07:37, csütörtök | Külföld
Az EP támogatja az orosz gáz teljes és kötelező kivezetését
2025. December 17. 07:49, szerda | Külföld
Donald Trump jogi képviselői egy floridai bíróságon nyújtották be a BBC elleni 10 milliárd dolláros keresetet
Donald Trump amerikai elnök jogi képviselői Washingtonban kedden bejelentették, hogy egy floridai bíróságon nyújtották be a brit BBC elleni keresetet összesen 10 milliárd dolláros értékben.

